Aneta, 44

Číslo profilu 5847716
Datum registrace 03.02.2023
Aktualizován 03/21/2023
Jméno Aneta
Země Czech Republic
Město Brno
Orientace Heterosexuální
Věk 44
Znamení zvěrokruhu Vodnář
Výška 155 cm
Váha 60 kg
Barva vlasů Bílá
Barva očí Zelená
Kouření Ano
Alkohol Ne
Oblíbené země Německo Maledivy Finsko

Časopisy – MAS – Sokolovsko

Tuto zprávu poskytl uživatel Aneta Brno 03/22/2023 05:15:03

seznamte se s přáteli Sokolov

Bitva u Sokolova proběhla 8. Koncem února po mohutných ofenzívách Rudé armády ve Velké vlastenecké válce došlo k zastavení jejího postupu. V prostoru ukrajinského Charkova neměli Sověti souvisle pokrytou frontu, čehož využili Němci a vrhli se do protiútoku viz Třetí bitva o Charkov. A právě zde se ve vesnici Sokolovo poblíž Zmijeva odehrála bitva 1. Vojáci 1. Pochodovalo se v noci, jelikož přes den hrozily nálety letadel Luftwaffe.

Do právě osvobozeného Charkova se prapor dostal 1.

Pohotovost Sokolov - nemocnice - Oficiální stránka města Kraslice

Zde si vojáci odpočinuli a 2. Tam dostali svůj první bojový úkol — udržet postavení na linii nově budované obrany na řece Mža. Přístupy k Sokolovu bránil v první linii v osadě Taranovka sovětský A tak se mohli čs. Problémem bylo, že řeka Mža byla zamrzlá, a proto nebylo těžké, aby se přes ni dostaly německé tanky. Velitel praporu Ludvík Svoboda tedy rozhodl, že se jedna rota přesune před řeku Mžu, kde zaujme ve vesnici Sokolovo vysunuté obranné postavení.

SK Plavání Sokolov - Plavecký oddíl

K tomuto úkolu se přihlásil velitel první roty, nadporučík Otakar Jaroš. Vesnice byla dobře opevněna, k posílení obrany byly Jarošovi přiděleny dva sovětské protitankové kanóny. Dalšími podpůrnými prostředky bylo těžké dělostřelectvo a raketomety , umístěné za řekou Mža, a deset sovětských tanků T , které sloužily jako záloha k protiútoku.

Byla to předzvěst rozhodujícího útoku.

seznamte se s přáteli Sokolov

Dne 8. Silná obranná palba 1. Intenzita obranné palby totiž předčila německé očekávání. Zde je rozpor v čase útoku, který české prameny uvádějí v Na základě svědectví lze rozhodně vyloučit, že se jednalo pouze o průzkum bojem.

Ekoškola | Základní Škola Sokolov

O dvě hodiny později začal druhý útok. Němci již měli sokolovskou obranu rozkrytou a po přeskupení vojsk zaútočili z jiného směru, čímž se jim podařilo Čechoslováky zaskočit. Poté se rozhořel krutý boj, při kterém se však čs. Jelikož protitankové pušky neměly účinnost probít čelní pancíře německých obrněnců, stříleli do pásů nebo z boku a do prostoru motoru.

Kolem páté hodiny odpolední vojáci zaujali kruhovou obranu kolem sokolovského kostela. Ludvík Svoboda se rozhodl, že vyšle do protiútoku sovětské tanky. Pod prvním z nich se při přejezdu přes řeku probořil led, takže v podpoře první roty nebylo možné pokračovat. Tato událost však byla dobrou zprávou pro bránící se československá a sovětská vojska — bylo jasné, že německá tanková vojska již nemohou z chodu překročit řeku, protože led rychle taje.

Svoboda tedy kolem sedmé hodiny nařídil, aby se vojáci bojující v Sokolovu stáhli za řeku. V důsledku minometného ostřelování bylo přerušeno telefonní vedení, byla zničena i radiostanice. Rozkaz k ústupu se tak do Sokolova nedostal. Stejně tak se tam nepodařilo proniknout spojkám, které byly německými vojáky zlikvidovány. A tak u sokolovského kostela pokračoval hrdinný boj, ve kterém čs.

Padl nadporučík Otakar Jaroš , [3] který dostal zásah v okamžiku, kdy se chystal hodit na německý obrněnec protitankový granát, nebo zástupce velitele obrany Sokolova nadporučík Jaroslav Lohrer-Lom.

Další teorie o Jarošově smrti hovoří o tom, že byl zraněný a přejel ho německý transportér.

SPOLEK RODIČŮ A PŘÁTEL ŠKOLY - Sokolov

Po setmění prudké boje ustaly, ústup čs. Čechoslováci tak splnili svůj bojový úkol, který zněl: nepustit Němce přes řeku Mžu. Němci však v bojových rozkazech měli za cíl pouze dobýt Sokolovo, další postup neměli v plánu, dokud nebyla dobyta jižněji položená Taranovka.

Boje ještě pokračovaly 9. Dne Sovětské dělostřelectvo zahájilo do místa soustředění Němců palbu a útočící jednotky rozprášilo. Po prolomení obranných pozic jižně pod Charkovem hrozilo 1.

Tragicky skončil osud čs. Těžce ranění Čechoslováci, kteří byli hospitalizováni v nemocnici v Charkově, byli po obsazení města Němci Z dvaceti zajatých jich pět Němci odvezli do protektorátu k propagandistickým účelům, poté byli patrně totálně nasazeni v Říši , jeden z nich byl po válce internován v sovětském pracovním táboře, gulagu. Počáteční personál československé armády byl silně složen z židovských uprchlíků, ale po osvobození Ukrajiny bylo odvedeno do armády i mnoho volyňských Čechů, což vedlo k nárůstu antisemitismu.

Na tiskové konferenci v roce Svoboda tvrdil, že k tomuto incidentu došlo kvůli nedorozumění. V komunistickém Československu byla bitva využívána jako propagandistický nástroj. Názory účastníků bitvy, které by narušily propagandistický obraz o bitvě, mohly být v Česku publikovány až po pádu komunismu. Plukovník Svoboda nás tehdy použil jako strategických pokusných králíků v boji proti Němcům. Bylo to velmi neodpovědné, poslat lidi s obyčejnými puškami proti německým tankům a motorizovaným vojskům.

Ruská podpora pozůstávala jen z několika děl, ale Rusové byli první, kteří z boje utekli. Morálku a celistvost naší jednotky udržoval více kapitán Lomský než Svoboda. To, co se o tom všem potom oficiálně psalo, to už byly vykonstruované legendy, kterých bylo třeba z propagačních důvodů.

Navzdory zpochybňování některých událostí či bagatelizování této historické bitvy se historikové na základě historických dokumentů ztotožňují s jejím oficiálním výkladem a Armáda České republiky se k odkazu této bitvy hrdě hlásí.

Od tohoto roku byly organizovány národním sportovním svazem tzv. Svazarmem — svazem pro spolupráci s armádou — konkrétně ústředním výborem v Praze. Tyto závody jednotlivců a tříčlenných hlídek od 15 let probíhaly často ve sněhu první víkend v březnu a celostátních přeborů se zúčastňovala i zahraniční družstva. Po válce, a zejména v letech výročí bitvy, byly na řadě míst v Československu pojmenovány ulice na památku bitvy u Sokolova.

Některé z nich sice byly po listopadu z politických důvodů přejmenovány, přesto se ulice Sokolovská stále vyskytuje ve zhruba třech desítkách českých a desítce slovenských měst. Již v roce bylo u příležitosti 5. Tento název je používán dodnes. Což může být zdrojem nedorozumění, kde se vlastně bitva odehrála. Nová stanice pražského metra , dokončená v roce mezi ulicí Sokolovská a autobusovým nádražím na Florenci , byla pojmenována Sokolovská a vyzdobena mozaikou zobrazující bitvu u Sokolova stanice byla přejmenována v roce V roce režisér Otakar Vávra natočil dvojdílný film Sokolovo , který je také silně poplatný době svého vzniku.

Pro děti téma bitvy u Sokolova zpracoval z retrospektivy Miroslav Ivanov v příběhu Kluci od Uralu kniha Všude čeká dobrodružství , Albatros : Praha, V letech a se při příležitosti Osobně se jí zúčastnili i veteráni, kteří zde osobně bojovali, například plukovnice v.

Marie Ljalková či generál Alexander Beer. Z Wikipedie, otevřené encyklopedie. Bitva u Sokolova konflikt: Východní fronta , třetí bitva o Charkov Muzeum přátelství ve zbrani , Sokolovo trvání: 8. Šafarenko Sokolovo - ve stínu propagandy. Cheb: Svět křídel, ISBN , s. Nejdůležitější bitvy v českých dějinách. Frýdek-Místek: Alpress, ISBN History of the Jews in the Bohemian Lands.

Dostupné online. Rekordy sovětského systému vyznamenání [online]. Židé v československé Svobodově armádě.

Praha: Naše vojsko, Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne První deportace evropských Židů : Transporty do Niska nad Sanem — Šenov u Ostravy: Tilia, Autoritní data NKC : ph Portály : Druhá světová válka. Kategorie : Bitvy a operace východní fronty druhé světové války Bitvy svedené na Ukrajině Bitvy roku Bitvy Československa během druhé světové války Bitvy Sovětského svazu během druhé světové války Bitvy Německa během druhé světové války.

Jmenné prostory Článek Diskuse. Zobrazení Číst Editovat Editovat zdroj Zobrazit historii. Wikimedia Commons. Muzeum přátelství ve zbrani , Sokolovo. SSSR , Charkovská oblast. Československo Sovětský svaz. Německá říše. Ludvík Svoboda 1. Záchranáři Karlovarského kraje ošetřili v Sokolově 20 žáků střední školy v ulici Komenského s lehkým zraněním.

Aktivovali kvůli tomu stav hromadného postižení osob. Nikdo není v ohrožení života. Podle starostky Sokolova Renaty Oulehlové hasiči zatím nenaměřili žádné stopy úniku plynu. Příčinu nyní zjišťují. Velmi intenzivně zjišťujeme příčinu kolapsu více jak 20 žáků. V současně době nemůžeme poskytnout žádné bližší informace. Stalo se to venku před budovou a byly povolány všechny složky záchranného systému. Na místě je sedm sanitek a dvě osobní auta s lékařem.

Dle prvotních informací jsou žáci sokolovské střední školy mimo ohrožení života. Příčiny kolapsu v současnosti nejsou známy a na místě stále operují všechny složky IZS. Žádné riziko nejbližšímu okolí nehrozí. Připravujeme podrobnosti. Záchranáři v Sokolově ošetřili 20 žáků střední školy, začali kolabovat.

ČTK , Seznam Zprávy. Článek Aktivovali kvůli tomu stav hromadného postižení osob. Související témata: Sokolov. Hlavní zprávy. Ruské údery minuly hlavní cíl.

Obrazem: Sekaná za , třetinka piva za Bude v Česku měnová krize? Expertka: Některé země nemají rodičovskou vůbec. Načíst starší články. Energetická krize Zastropování cen Příspěvek na energie Kalkulačka cen energií Příspěvek na bydlení Úsporný tarif Levné recepty. AutoMoto Autoškola - nové otázky Kam o víkendu za auty Přepis auta - koupě ojetiny Platnost dálniční známky Od kdy přezout na zimní?

Řidičák B a další skupiny. Seriál Koruna: 5.

0 / 5